נעים

קצת עליי

להכיר!

אם היו שואלים אותי לפני עשר שנים מה החזון שלי, הייתי מתארת קריירה מפוארת בתחום הנדסה כימית בארגון הגדול והמוכר בו עבדתי. "ואז הגיעו הילדים" – והכל השתנה.

השינוי שלא ציפיתי לו

שום ארגון עולמי עם תנאים נוצצים לא יעביר אותך מסע פנימי עם אחריות כזו גדולה על הכתפיים כמו הילדים שלך. מצאתי את עצמי משתנה מבפנים, משהו התהווה בתוכי ולא היו שם נוסחאות ומולקולות, זה היה אחר, מה שבטוח – הרגשתי שהאנרגיות שלי לא במקום הנכון ויש צורך בשינוי קריירה לתחום ההורות. הייתה שם מסירות, מחויבות, הבנה שהפרויקט האמיתי של החיים שלי הוא לא השבב הבא אלא הילדים שלי שממלאים לי את החיים. אתגרים בבית הביאו אותי לחקור את ההורות לעומק, להבין מה צריך כדי לגדל ילדים בריאים נפשית, מלאי בטחון עצמי, יוזמים, סקרנים, עצמאיים, אמביציוזיים, אמפתיים, רגישים, מחוברים לקרקע ולעצמם. החדשות הטובות – מצאתי את התשובות במסע שהוא באמת מסע ללא פשרות. התובנות האלו עשו לי את החיבור בין ההיגיון ללב, אינטרפרטציה מושלמת לתחושות בטן שתמיד היו שם מתחת לפני השטח.

החדשות הטובות והחדשות הפחות טובות

בשנתיים האחרונות התחלתי להעמיק וללמוד את הגישה ההיקשרותית שמתרגמת את התכלית והמהות של היותנו הורים. פסיכולוגיה התפתחותית בשילוב מחקרים של מדעי המוח והרבה היגיון שמסביר את הטבע האנושי ומחבר אותנו לשורשים.
החדשות הטובות הן שהתאהבתי, התחברתי והרגשתי שיש בי החלטת לב חזקה לקחת את זה צעד קדימה ולעזוב את העבודה כמהנדסת כימיה.
 
החדשות הפחות טובות – יש המון עבודה לעשות. התרבות של היום (לצערי הרב) לא מבינה התפתחות ילדים לעומק, יש התייחסות שטחית להתנהגות שהיא מה שנמצא מעל פני השטח ולא לעולם הרגש שהוא המקור לכל. אני זכיתי להכיר את הגישה ההיקשרותית והרגשתי שהמתנה שקיבלתי לחיים שלי חייבת להגיע למשפחות נוספות.

כאמא בפעם הראשונה, הרגשתי אבודה.

כאמא בפעם הראשונה לילד רגיש מאוד נתקלתי בקשיים רבים בדרך ולא ידעתי מה לעשות. פניתי  למטפלים שלא הצליחו לחדור לליבו של הילד שלי ולא הגענו לתוצאות בשום טיפול, נשות חינוך שלא הבינו אותו כך שההסתגלויות היו קשות ומייגעות, ובין היתר כשהוא היה תינוק קטנטן בן 5 חודשים פניתי לעזרה סביב השינה שלו ונכווינו בתהליך מלא דמעות ורגשות אשם.
הרגשתי אבודה, לא היו לי ידע או כלים להתנהל, הייתי בהריון שני והרגשתי שמשימת ההורות גדולה עליי כאמא ל-1, אז איך אסתדר עם שניים? הרגשתי שתחושות הבטן שלי לא פועלות וחוויתי כישלון עצום.
חיפשתי פתרונות בחוץ בכל מדיה אפשרית, קורס, לייב עד שהגעתי "הביתה", לגישה ההיקשרותית.

ואז הגעתי הביתה

דרך לימודי הגישה למדתי את מהות ההורות, איך להיות התשובה והפתרון עבור הילדים שלי, איך להתנהל בביטחון, הובלה ומסירות ממקום שלם אל מול אתגרים ותקופות קשות, רגרסיות ושינויים. למדתי את הילדים שלי מבפנים והיום אני מרגישה שאני מחוברת בצינור ישיר לאינטואיציה ההורית שלי ולמצפן שמכוון אותי במסע החיים הזה שנקרא הורות. לימודי ייעוץ השינה בגישה ההיקשרותית הובילו אותי באותה הדרך בדיוק, הרגשתי שהדברים נעשים מהמקום הנכון בלב שלם, מתוך הבנה עמוקה של צרכי הילד הפיזיים והרגשיים, שיש הסתכלות רחבה על "למה הילד שלי מתנהג …" או "למה הילד שלי קם הרבה/מתקשה להירדם" במקום "איך אני מפסיקה את ההתנהגות הזו?"
 
הכמיהה להכיר את הילד שלך מבפנים, התשוקה להבין אותו והרצון לפעול מתוך המקום הנכון הם אלו שמביאים הורה להיות מחובר לעצמו ולילד שלו מבפנים.
כשפועלים מהמקום הזה, מצליחים.

השיטה שלי? זהו, שאין שיטה.

אז מה כן? יש הבנה עמוקה רחבה, יש הכרה במה שמניע ילדים לפעול ולהתנהג וזהו עולמם הרגשי והפיזי.

לכן בעבודה איתי תראו שאני שואלת אינספור שאלות כדי להבין באיזו נקודה הילד שלכם נמצא בחיים, מה עובר עליו כרגע, עם מה הוא מתמודד, מה מרכיב את השגרה שלו, מי הדמויות בחייו שנמצאות איתו באינטרקציה, איך הדינמיקה ביניכם מולו ועוד. דרך המענה שלכם אני מקבלת את ההבנה מהו שורש הבעיה, מאיפה נכון לגשת לפתרון ומה המענה המדויק ביותר עבורו.

ילדים קטנים, ממש כמונו, הם יצורים מורכבים אך בנוסף לזה הם לא בשלים. אין להם אינטגרציה ויכולת למתן ולרסן את עצמם עד גילאי 5-6 ואפילו 7, אין להם יכולת לווסת את עצמם, מה שלרוב שלוחץ לנו על כל הכפתורים ומאתגר אותנו, ההורים.

זה הופך אותם לסוערים ותלויים בנו, מה שלא תמיד פשוט לרובנו. כל צורך פיזי או רגשי מתורגמים להתנהגות כי כשיש צורך לא מסופק יש הנעה לפעולה. אם נסתכל על הילדים שלנו כבני אדם קטנטנים שרוצים להיות מובנים בעולם, שרוצים שיכירו בהם, שידעו אותם מבפנים, נוכל לפעול מהמקום הנכון.

בהיבט של שינה נרצה לסקור את כל הצרכים שלהם (פיזית ורגשית) ולבדוק איפה המענה אינו מדויק, איפה השגרה לא פוגשת את צרכיו של הילד וכיצד ניתן לשפר אותם. כשהצרכים נענים וכשיש תנאים מתאימים – כל הקסם קורה.

בואו נדבר